V jednom ze svých předchozích článků jsem vám psala o knihách, které mě přivedly ke čtení. Vzhledem k tomu, že se jednalo v první řadě o Harryho Pottera a Letopisy Narnie, není se čemu divit, že jsem si již v útlém věku zamilovala literární žánr fantasy. Četla jsem jednu knihu za druhou, některé dobré, jiné už méně.
Ty nejlepší série jsem se vám rozhodla představit v tomto článku. I nyní, v dospělosti, jsem totiž přesvědčená o tom, že šlo o docela kvalitní čtení, které by vás, pokud jste mladší, mohlo oslovit. A pokud ne, můžete si se mnou alespoň nostalgicky zavzpomínat na to, jak krásné to byly časy, když jsme celé dny mohli trávit čtením.
Deltora: země nestvůr a kouzel – Emily Rodda
Knihy vypráví příběh Liefa, který ve společnosti dvou přátel, Jasmíny a Bardy, putuje napříč rodnou zemí Deltorou. Pátrá přitom po legendárních drahokamech moci, které jsou ukryté na tajemných místech, jenž střeží děsivé příšery. Lief má za úkol kameny získat a vložit je do starobylého pásu, který se rozzáří, jakmile jej oblékne právoplatný dědic trůnu Deltory. Jedině s pomocí pásu pak může král zemi zachránit před obávaným tyranem Pánem stínů!
Deltora představuje opravdu jednoduché čtení, určené především pro mladší čtenáře. To z ní však rozhodně nečiní brak, naopak. Jako dítě jsem se neuvěřitelně bavila, příběhy totiž byly napínavé a autorka je navíc ozvláštnila tím, že do nich vložila celou řadu různých hádanek a rébusů. Zkrátka a dobře šlo o moc hezký příběh, který kladl důraz na přátelství a důvtip.
Sedmá věž – Garth Nix
Tato šestidílná série vypráví příběh dospívajícího Tala, který žije ve světě plném zimy a temnoty. On to však nepociťuje, protože patří mezi vyvolené obývající obrovský hrad plný slunokamů. Tyto kouzelné kameny zajišťují nejen teplo, ale i bezpečí. Tal to pocítí na vlastní kůži, když se jeden snaží získat pro svoji rodinu – ocitne se totiž nedopatřením mimo hrad, na ledu. Tam poznává neohroženou Millu z národu Ledovanů, která mu zachrání život. A on, přestože je sám v nouzi, jí za odměnu slíbí právě slunokam. Tím začíná jejich společné dobrodružství, které se rozvine mnohem víc, než na počátku čekali.
Oproti Deltoře je Sedmá věž mnohem promyšlenější a komplexnější dílo, přesto je však nepochybně určené dospívajícím čtenářům. Autor tu pro ně vytvořil příběh s rychlým spádem, který je doslova prošpikovaný magií a tajemnem. Od čtení se tak skoro nedá odtrhnout. A mimochodem, za zmínku stojí i další knihy Gartha Nixe, např. série Staré království.
Příběhy Septimuse Heapa – Angie Sage
Sára a Silas očekávají dalšího potomka, Septimuse, který má být podle tradice obdařen nesmírnou magickou silou. Je totiž sedmým synem sedmého syna. Porodní bába ale miminko odnese a tvrdí, že zemřelo. Silas je pochopitelně smutný, cestou domů mu však tajemný cizinec v lese podstrčí jiné dítě, holčičku. Se ženou ji přijmou a začnou vychovávat, jako by byla jejich vlastní. Když však vyjde najevo, že jejich malého Septimuse pouze unesli, a že dívka, kterou vychovávají, je vlastně princezna, začne teprve to opravdové dobrodružství!
Kniha v některých bodech připomíná legendárního Harryho Pottera, v mnohém se však liší. V první řadě je mnohem víc uvolněná, postavená zejména na komických situacích. Nouze ale samozřejmě není ani o napětí a dramatické zážitky. Jako dítě jsem však na této fantasy nejvíc milovala tu rozmanitost podivuhodných kouzelných bytostí a míst – duchové, čarodějové a černokněžníci, draci, krysí poslíčci, úžasná zaklínadla, tajemné knihy, velké hrady, vysoké věže, tajné chodby, smrduté bažiny a strašidelné lesy.
Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela – Michael Scott
Josh a Sophie jsou obyčejná dospívající dvojčata, která se snaží vydělat peníze na své první auto. Namísto toho se ale stanou svědky kouzelnického souboje o starodávnou knihu magie. Záhy zjišťují, že sympatický Nick Fleming, v jehož knihkupectví Josh pracuje, je ve skutečnosti bájný Nikolas Flamel, a že kniha, kterou si padouch John Dee odnesl, obsahuje postup k výrobě elixíru mládí! Dvojčata naštěstí zachrání několik důležitých stran z knihy, dostávají se tak ale do obrovského nebezpečí a je proto rozhodnuto, že se musí naučit magii.
Tyto fantasy příběhy jsou určené už trochu starším čtenářům, než ty předchozí. Dokonce si myslím, že by mohly zaujmout i mnoho dospělých. Jsou velmi promyšlené a zajímavé. Autor pracuje s řadou reálných historických a mytologických postav a míst, příběh pak staví především na napětí. Knihy mají velmi rychlý spád a neočekávané vyústění. To pravé ořechové z nich dělá ale právě přítomnost magie.
Hraničářův učeň – John Flanagan
Will je jedním ze sirotků, kteří mohou díky laskavosti panovníka vstoupit do učení k některému z mistrů. Celý život sní o tom, že se stane rytířem, to se mu ale nepodaří, protože je příliš malý a štíhlý. Naprosto neočekávaně o něj však projeví zájem jiný mistr, a to tajemný hraničář, který si podle všeho velmi cení jeho hbitosti a důvtipu. A přestože to Willovi zpočátku připadá hrozné, zjistí nakonec, že poslání hraničářů je vlastně velmi důležité.
Úžasná knižní série, která zaujme jak mladší, tak i trochu starší čtenáře. Laskavý příběh je dokonalou ukázkou toho, že i ten zdánlivě nejnicotnější člověk může dosáhnout velkých věcí, pokud jim věnuje dostatek času a píle. Autor přitom nezapomíná na dobrodružství, humor a dokonce ani na lásku. Každý dospívající čtenář si tak přijde na své.
Znáte některou z těchto fantasy sérií? Lákají vás podobné knihy? A jaké čtení jste v dětství preferovali?
Už se moc těším na vaše komentáře,
Péťa
Bibliografické citace (vždy 1. díl dané série):
- RODDA, Emily. Deltora: [země nestvůr a kouzel]. 1, Lesy hrůzovlády. 1. vyd. Havlíčkův Brod: Fragment, 2004. 125 s. ISBN 80-7200-888-9.
- NIX, Garth. Sedmá věž. Pád. 1. vyd. V Praze: Egmont ČR, 2002. 171 s. ISBN 80-7186-740-3.
- SAGE, Angie. Příběhy Septimuse Heapa. Magyk. Vyd. 1. Brno: Jota, 2005. 361 s., [12] l. barev. obr. příl. ISBN 80-7217-380-4.
- SCOTT, Michael. Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela. Alchymista. Vyd. 1. V Praze: Knižní klub, 2008. 375 s. ISBN 978-80-242-2024-6.
- FLANAGAN, John. Hraničářův učeň. Kniha první, Rozvaliny Gorlanu. 1. vyd. V Praze: Egmont, 2008. 267 s. Fantasy. ISBN 978-80-252-0990-5.
Přiznávám, že ani jednu z těchto sérií jsem nečetla 😀 Ale také jsem začínala číst na Harrym Potterovi a Letopisech Narnie ♥ Narnii jsem úplně milovala, dokonce více jak Pottera 😀 Jinak Aristokratka se mi čte dobře 🙂 Sice českou literaturu moc nevyhledávám, ale tohle se mi líbí 🙂 Je to takové oddechové a humorné čtení 🙂 Akorát vůbec netuším kdy se k dalšímu dílu dostanu, mám toho moooc a nevím co číst dříve 😀
Klárka
clairewickcandle.blogspot.com
Hraničářova učně jsem objevila až v šestnácti díky příteli, ale nelituji, je to skvělá série. Musím si někde sehnat dva poslední díly, abych ji měla celou přečtenou. 🙂 Co se týče Deltory, tu jsem nečetla, ale od Emily Rodda jsem četla sérii Tajemná země Rondo, ta byla docela fajn. 😀 A tu sérii o Flamelovi má přítel taky v knihovně (asi jen dva díly), takže k té se doufám taky někdy dostanu. 😀
Deltoru jsem četla jako ještě hodně malá, naprosto zřetelně si pamatuji, jak jsem jí na táboře louskala o poledním klidu, jó to byly časy. A s Hraničářovým učněm jsem vyrůstala. I teď ještě stále čtu nové díly, i když to už není úplně „ono“, ale zvyk je železná košile.
Bohužel jsem ani jednu ze zmiňovaných sérií nečetla, ale pamatuju si, že když jsme pracovala v knihkupectví tak jsem kolem Hraničářův učen pořád chodila a říkala jsme si, že je škoda, že mi není míň:))
dve znam od videni, ale zkusenosti mam jen s flanaganem a i kdyz jsou knihy spise pro mladsi, tak me bavi, mam z nich takove odpocinkove cteni 🙂
Z těchto sérií jsem žádnou nečetla, ale v dětství jsem milovala Percyho Jacksona! 😀 Přečetla jsem všechny díly několikrát a byla na tom doslova závislá 😀
Karolína & Korea v Česku
Já jsem Narnii objevila až někdy kolem 15 let a i když mě nepřivedla ke čtení, rozhodně mi otevřela dveře do žánru fantasy. Jako dospívající jsme pak četla Eragona, Příběhy ze země Geburah a pak jsme pomalu přešla k Pratchettovi a konečne taky objevila Tolkiena. Ze sérií které zmiňuješ znám od vidění jen Hraničářova učně. Ale protože mám pořád ráda dětské knihy a fantasy, třeba bych mohla některé z nich vyzkoušet i teď.
Znám všechny, až mě to překvapilo 😀 Četla jsem Hraničářova učně, první čtyři díly, tuším, a pak Alchymistu, ten se mi tenkrát dost líbil. Za mě je fantasy v dětství rozhodně Harry Potter 🙂
Moc pěkný nápad an článek 🙂 Přesně tyhle série jsem taky jako malá četla 🙂 A nejvíc jsem vyrůstala na Harry Potterovi, Eragonovi, Narnii a pak jsem plynule přešla k Pánu prstenů 🙂 Neminuli mě tenkrát ani ty trendy, jako Stmívání nebo Hunger Games 🙂