Recenze: PocketBook Touch Lux 5

Recenze: PocketBook Touch Lux 5

Elektronická čtečka knih PocketBook Touch Lux 5 je členem naší domácnosti už skoro čtyři měsíce. Za tu dobu jsem z ní přečetla přes deset knih a troufám si tak tvrdit, že jsem díky tomu pořádně ozkoušela její různé funkce. Řadu z vás docela zaujala a hlavně na Instagramu se mi množí dotazy ohledně toho, jak jsem s ní spokojená, takže jsem se to rozhodla shrnout v krátké recenzi. Jdeme na to?

Recenze: Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty - Světlana Glaserová

Moje poprvé? Kdepak!

Před několika lety už jsem čtečku knih měla. Řekla bych, že to bude asi tak šest, možná sedm let zpátky. Není se tedy čemu divit, že šlo o nemotorný model, který byl těžký a poměrně tlustý. Navíc opravdu hodně pomalý a možnosti jeho podsvícení také nebyly zrovna dechberoucí. Ale fungoval. Přečetla jsem z něj valnou většinu knih k maturitě a byla bych z něj četla dál, kdyby jaksi… nevybouchl. A teď nepřeháním. Čtečka se jednou po zapnutí zasekla, začala hučet a pak uvnitř něco zapraskalo. Vyboulila se, sklo prasklo a vyvalil se z ní dým. Určitě chápete, že po téhle zkušenosti jsem se necítila zrovna motivovaná k tomu, abych si pořídila další podobný přístroj.

Dlouhou dobu jsem pak na žádnou čtečku ani nepomyslela, minulý rok se to ale změnilo. Probrala jsem tehdy všechny své knihy a došlo si, kolik nesmyslů mi doma zabírá místo. Velmi palčivě jsem si uvědomovala, že tenhle problém by vyřešila právě čtečka (nebo častější návštěvy knihovny, co si budeme povídat). Zůstala jsem ale jen u myšlenky a myslím, že sama bych ten poslední krok asi ještě nějakou dobu neudělala. Naštěstí ho za mě udělal manžel.

PocketBook jsem dostala jako předčasný vánoční dárek a přiznám se, že jsem byla trochu zaskočená. Není to úplně malá investice a já jsem si chtěla být jistá, že mi bude čtečka vyhovovat. Takhle jsem ji ale najednou držela v ruce, aniž bych předtím četla jedinou recenzi nebo viděla nějaká srovnání. A možná to je dobře. Minimálně vám teď můžu říct, co mi na ní vyhovuje a co mi naopak vadí, aniž bych byla ovlivněná jinými názory.

PocketBook Touch Lux 5 má své klady i zápory

Klady:

  • rozměry (s úhlopříčkou 6″ není čtečka o moc větší, než klasický smartphone, takže skvěle padne do ruky)
  • váha (oproti telefonu je úžasně lehoučká, konkrétně má jen 155g)
  • široké možnosti podsvícení (lze upravovat jas a teplotu obrazovky, případně lze podsvícení i úplně vypnout)
  • příjemný obraz (hodně připomíná list knihy, nemám vůbec pocit, že čtu z přístroje)
  • připojení k internetu (přímo ze čtečky můžete kupovat nové knihy, případně stahovat soubory z uložiště)
  • podpora více formátů (přístroj otevře nejen formáty vhodné pro čtečky, ale i PDF, soubory vytvořené ve Wordu a také grafické formáty GBR a GBZ)
  • dotykový displej (přímo při čtení bych se bez něj klidně obešla, při procházení knih nebo na internetu se ale hodí)
  • dlouhá výdrž baterie
  • rychlost (oproti telefonu je samozřejmě pomalá, ale jinak pracuje uspokojivě rychle a bez problémů načítá i grafiku)
  • velká paměť (má 8 GB vnitřní paměti a navíc i slot na SD kartu)

Další plusové funkce, které já nevyužiju, ale ostatní by mohli:

  • úprava vzhledu stránky (můžete si vybrat různé fonty, zvětšit či zmenšit text, změnit odsazení, velikost mezer…)
  • připojení na cloud (knihy si můžete zálohovat na Dropbox, nebo z něj naopak stahovat)
  • poznámky (klasický blok, do kterého můžete psát i kreslit)
  • slovník (vysvětlí vám význam označeného slova, což se hodí se hlavně při čtení v cizích jazycích)
  • poznámky v textu (můžete si přímo do knihy vpisovat vlastní poznámky nebo zvýrazňovat text)

Zápory:

  • černobílý displej (přijde mi škoda, že čtečka neumí ukázat barvy, hlavně když vezmu v potaz, že umí přečíst např. i formáty komiksů)
  • jemný povrch (při držení má tendenci trochu klouzat, ale teď už ji mám v obalu, takže mě to netrápí)
  • micro USB (nemám zdání, proč u nové čtečky není universální USB-C)
pocketbook
Jak vám asi z výčtu plusů a záporů došlo, já a PocketBook Touch Lux 5 jsme kamarádi. Přes prvotní rozpaky jsem nakonec s přístrojem opravdu spokojená a musím se přiznat, že díky němu i o trochu víc čtu. Rozhodně kvůli němu nezanevřu na klasické knihy, mám s ním ale mnohem větší svobodu a to se mi líbí.

Zajímá mě, jestli také máte elektronickou čtečku. Pokud ano, jak jste ji vybírali? Máte doma PocketBook, nebo jste sáhli po jiné značce?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

2 komentáře u „Recenze: PocketBook Touch Lux 5

  1. Vyzerá super, ja som si vo februári tiež kúpila čítačku – moju prvú a zatiaľ som spokojná. Tiež mám pockebook, aj keď staršiu verziu bez dotykového displeja. Ale najväčšia výhoda pre mňa je, že je ľahučká a spratná, takže na cesty ideálny spoločník 🙂

  2. Jé, PocketBook má Modrý, akorát nám teda teď na ni trochu sedá prach, protože on teď moc nečte a já čtu buď papírové, nebo jako pdf na počítači. 😀 Nicméně jsem už o pořízení nějaké dobré čtečky uvažovala, ráda bych totiž časem přešla právě na e-knihy (z mnoha důvodů). Ale ráda bych barevnou – jak říkáš, je to škoda, když si sice můžeš prohlédnout třeba komiks nebo ilustrace, ale ne v celé jejich kráse.

    Měj se krásně. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *