Podivné věci se dějí ve velkoobchodě s nábytkem Orsk v Clevelandu. Každé ráno vedoucí přijede do obchodu a zjistí, že police Kjërring jsou rozbité, ze sklenic Glans zbyly jen střepy a kdosi rozmlátil i šatní skříně Liripip! Je nadmíru jasné, že něco tu nehraje. Aby záhadu rozluštil, dohodne se trojice zaměstnanců, že bude v obchodě dobrovolně pracovat přesčas. A tak v brzkých ranních hodinách na podlaží s vystaveným nábytkem zaslechnou zvláštní zvuky a ocitnou se tváří v tvář něčemu, co by si nepředstavili ani v nejděsivějších snech.
Podle mě…
Myslím, že zhruba před půl rokem musel knihu Horrorstör zaznamenat naprosto každý vlastník knižního Instagramu. Objevila se totiž na pultech Levných knih, kde si ji za lidových 19 kaček mohl koupit každý milovník stylových přebalů. Kniha však kromě povedeného grafického zpracování skrývá i poměrně zajímavý příběh.
Horrorstör je vlastně klasický příběh o strašidelném domě, je však pojatý moderně. Namísto starého rodinného domečku zde máme moderní nákupák, který se až podezřele moc podobá Ikee. Děsivé příhody se tak odehrávají ve snadno smontovatelném nábytku, nebo za dveřmi, které ve skutečnosti mají být slepé.
Příběh, byť měl poměrně slušný potenciál, mi ale bohužel přišel nedotažený. Při čtení mi nejednou přeběhl mráz po zádech, občas jsem se ale absurditě celé situace musela smát. Některé části knihy navíc nedávaly příliš smysl, byly zvláštně nedomyšlené a hloupé. Je to škoda, protože jinak byl příběh poměrně čtivý a nebojím se říct, že i napínavý.
Plusem je, že autor se zaměřil zejména na psychiku postav.
Netečou zde proudy krve a stejně tak můžete zapomenout i na lekavé scény. Namísto toho zde máme několik hrdinů, kteří si prochází pomalým uvědoměním celé situace. Čím hlouběji se do dobrodružství vnořují, tím čtivější příběh je. Za zmínku pak stojí i poměrně zajímavý otevřený konec, který má potenciál vyústit do další, ještě děsivější knihy.
Pochvalu si určitě zaslouží i grafická stránka knihy, která byla opravdu hezká (až mám trochu pocit, že jí někdo věnoval víc času a práce, než samotnému psaní knihy). Vše bylo krásně promyšlené, od přebalu, který připomíná již zmíněné legendární Ikea katalogy, až po uvedení jednotlivých kapitol.
Když to shrnu…
Kniha, od které snad žádný čtenář nečekal víc, než líbivý obal, mě mile překvapila. Četla se poměrně dobře, byla napínavá a u některých pasáží jsem se i bála. Celkový dojem ze čtení mi ale zkazila hluchá místa, kterých bylo v knize opravdu hodně. Zklamalo mě také to, že příběh byl v některých úsecích trochu zmatený a postrádal smysl. Celkově tedy knihu hodnotím, jako průměrnou.
Znáte knihu Horrorstör, nebo jste jejímu líbivému přebalu odolali? Láká vás horrorové čtené?
Těším se na vaše komentáře,
Péťa
Bibliografická citace: HENDRIX, Grady. Horrorstör. 1. vyd. V Praze: Plus, 2014. 243 s. ISBN 978-80-259-0348-3.
Já jen četla recenze a říkala jsem si, že musím někdy zase do Ikey. Což je trochu lákavější, než přečíst si tuhle knížku, popravdě. 😀
Jinak držím palce s miminkem, už se ti to asi blíží, viď. 🙂 ^^
Horory nečtu, ani tohle mě moc neláká…I když takový poltergeist v obchoďáku může být docela zábava! 😀