Čtecí krize - pro jednoho výmysl, pro jiného realita

Čtecí krize – pro jednoho výmysl, pro jiného realita

Čtecí krize. Stav, kdy se i zarytý milovník knih musí do čtení nutit, žádná publikace ho pořádně nezaujme a po několika stránkách vždy ztrácí zájem a soustředění. Ve čtenářských kruzích tahle situace rozhodně vzbuzuje silné emoce. Někdo se s takovou krizí potýká, někdo si ji prožil v minulosti a někdo tvrdí, že nic takového vlastně ani není.

Čtecí krize - pro jednoho výmysl, pro jiného realita

Existuje vůbec čtecí krize?

Každý z nás má trochu jiné čtenářské návyky, je proto nasnadě, že co je pro jednoho krize, může být pro druhého úplně normální stav. Řada knihomolů však zbystří, když se jim náhle začne jejich oblíbená činnost vytrácet ze života. Co se děje? Jak je možné, že času pro knihu je náhle mnohem méně, než v minulosti? Proč se žádná publikace nezdá jako ta pravá? A jak je možné, že ten stav trvá tak dlouho?

V takovém případě je diagnóza jasná – čtecí krize. Nebo snad ne? Je nutné nazývat krizí stav, kdy se vám prostě jen nechce číst? To už záleží na každém z nás. Není ale od věci zjistit, proč máme náhle potřebu dát si od knih pauzu. Těch důvodů může být mnoho, neměli bychom je ale nechat trvale zničit náš vztah ke knihám.

Čtecí krize - pro jednoho výmysl, pro jiného realitaNejen knihami živ je člověk

Ať už za čtecí krizí stojí nedostatek volného času, nepříjemná životní situace, únava, nové zájmy nebo třeba jen špatný výběr knih, měli bychom si uvědomit, že to není důvod k zoufání. Knihy mohou být skvělou náplní našich životů, svět se ale točí i bez nich. Takže pokud na čtení nemáte náladu, není to důvod k výčitkám svědomí! Ostatně není žádné tajemství, že i volný čas bez knih nám může ukázat spoustu nových obohacujících věcí.

Jestli vás ale čtecí krize užírá a nedá vám spát, můžete si z ní pomoci. Na každého pochopitelně platí něco jiného, mě ale třeba pomáhá obklopit se inspirativními lidmi, kteří mají co do činění s knihami. Kde je hledám? Asi vás nepřekvapí, že na sociálních sítích. Třeba takových bookstagramů existují stovky, není tak nic snazšího, než stisknout tlačítko ‚sledovat‘.

Další skvělou možnost představují audioknihy. Není to sice čtení v pravém slova smyslu, příjemný prožitek ale máte zajištěný i tak. V současné době navíc audioknihy zažívají veliký boom, načtených příběhů je tedy opravu požehnaně a nehrozí vám, že byste si mezi nimi nevybrali. Velkou výhodu představuje i to, že poslouchat můžete téměř kdykoliv, třeba i při sportu, úklidu nebo řízení auta.

Návrat ke kořenům

Čtecí krizi lze pochopitelně překonat i za pomoci knih. Snad každý z nás má svoji oblíbenou knihu, o které ví, že ho nikdy v minulosti nezklamala. Není tak nic snazšího, než po ní sáhnout a znovu se ponořit do toho skvělého dobrodružství, které se v ní ukrývá.

Čtecí krize - pro jednoho výmysl, pro jiného realitaPo které knize sahám já? Vracím se s láskou do Středozemě, často prostřednictvím Hobita, který je pro mě jako pohlazení po duši. Mnohdy pak rovnou pokračuji Pánem prstenů. Pokud toužím po nějaké snazší literární jednohubce, ráda sáhnu po knihách ze série Mercy Thompson. A když potřebuji ve svém životě trochu víc magie, prchám do Bradavic! Kam míříte pro útěchu vy?

Nové, ale přesto známé knihy

Kromě knih, které již důvěrně znáte a nemohou vás ničím překvapit (což není případ  Pána prstenů, ten mě překvapuje stále znovu), můžete sáhnout i po jejich blízkých příbuzných. Poohlédněte se po dalších podobných knihách.

Pomocníkem vám v tomto případě může být webová stránka tisíc knih. Do jejího vyhledávače jednoduše napíšete vaši oblíbenou publikaci, potvrdíte svůj výběr a potom už jen listujete. Stránka vám totiž doporučí 1 000 knih, které se té vaší podobají nejvíc. Společným jmenovatelem je většinou jméno autora a žánr knihy, vyhledávač je ale i tak často úplně mimo. Každá kniha, kterou vám nabídne, má ale k dispozici i vlastní anotaci. Můžete tak snadno najít tu, která vás bude opravdu bavit.

Další možností je prohlédnout si obyčejné seznamy těch nejlepších knih. Můžete se pustit do úplně nového žánru, který ve vás třeba probudí touhu objevovat další knihy. Sázkou na jistotu je ale spíš váš oblíbený žánr – zejména pokud na seznamu spatříte některé ze svých milovaných knih, můžete si být celkem jistí, že i další doporučované publikace vám nejspíš padnou do noty.

Čtecí krize - pro jednoho výmysl, pro jiného realita

Je vám čtecí krize vlastní, nebo patříte k těm čtenářům, kteří na ni nevěří? Pokud ano, co vám pomohlo ji překonat?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

3 komentáře u „Čtecí krize – pro jednoho výmysl, pro jiného realita

  1. Já mám pocit, že čtecí krizí „trpím“ už od konce maturity – s občasnými světlými chvilkami v podobě intenzivního čtecího týdne třeba. Začalo to tím, že jsem měla spoustu jiných starostí a na čtení se po maturitě vůbec nedokázala soustředit. Pak jsem celé léto pracovala a neměla jsem na to energii a čas. Pak jsem začala číst hodně věcí do školy. Myslím, že u mě výrazné snížení počtu přečtených knih spočívá v tom, že se snažím číst hlavně v němčině, jenže to jde pomalu a ne vždycky se k tomu dokopu, nebo přečtu místo padesáti stran jen deset a jsem unavená. 🙂
    Myslím, že je to ale normální, zvlášť když už skoro nečtu YA nebo jiné takové „čtivé“ knihy. Vybírám si a čtu skvělé knihy, třeba teď jsem objevila Jiřího Weila, ale prostě to jde pomalu, zvládnu pár stránek denně. Z počátku jsem na sebe byla neskutečně naštvaná, zhnusená ze sebe… ale myslím, že už tak dlouho čtu „pomalu“, že jsem si na to i celkem zvykla. A nějak už pro mě splnění výzvy na Goodreads není tak klíčové. Nemám pocit, že mě počet přečtených knih definuje… 🙂

    Díky za skvělý článek a měj se co nejlépe! 🙂

    Vlasta

  2. Mám dojem, že čtecí krize existuje a může postihnout 🙂 Prostě občas potřebujeme pauzu nebo jsme měli smůlu na více špatných knih za sebou..U mě vždyky zabere když sáhnu po svých srdcovkách, ten nejlepší lék je pro mě vždycky Pán prstenů, ten ve mě vždy obnoví lásku ke čtneí plnou mírou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *