Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Vše co chtěl, bylo vrátit se do náručí své ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka za podivných okolností zahynula. Svět se pro Stína stává chladným místem a tak není divu, že se nechá už cestou na pohřeb najmout jako tělesný strážce podivného muže.
Ten si říká pan Středa a má se Stínem velmi specifické plány.
Možná, že i vy už jste se doslechli o tom, že kabelová stanice Starz se rozhodla přivést k životu knihu Američtí bohové. Prví díly seriálu už jsou na světě a já jsem se proto rozhodla ještě naposledy ponořit do hlubin mé milované knihy. Však víte, ještě předtím, než mi ji scénáristé vezmou a udělají z ní jednou provždy něco svého.
Podle mě…
Američtí bohové byli mojí první knihou od Neila Gaimana. Četla jsem je ještě v době, kdy jsem chodila na základní školu, takže, nebudu vám lhát, jsem si z toho příliš neodnesla. Byla jsem zmatená i nadšená zároveň. Možná už bych se k příběhu nikdy nevrátila, osud tomu ale chtěl jinak a já jsem Americké bohy dostala jako dar od svojí kamarádky. Kniha tak zůstala trvalou akvizicí mojí knihovny a já jsem si ji mohla po čase znovu přečíst, pochopit ji a ocenit. Jde totiž o opravdu skvělý příběh!
O čem to je? Hlavní hrdina Stín má pocit, že když přišel o svoji ženu, život pro něj skončil. Při hledání nové práce tak není zrovna dvakrát vybíravý a kývne na velmi zvláštní nabídku. Než se naděje, poodhaluje už tajemství záhadného světa bohů.
Brzy si uvědomí i to, že se s jedním z nich vydal na takový malý road trip.
Během něj poznává další bohy, malé i velké, charismatické, půvabné i smrtící. Zjišťuje přitom, že nic není takové, jak se zdá, a že minulost (nebo jeho žena) ve skutečnosti může stále ještě způsobit problémy. Vše navíc spěje k něčemu velkému a smrtícímu!
Kromě hlavní dějové linie nás autor seznamuje i s mnoha historickými či bájnými postavami, které se knihou sotva mihnou. Jejich příběhy však pomáhají utvářet pozadí Stínova osudu a zpětně ukazují čtenáři, kam směřuje. Proč až zpětně? Inu, mohu vám garantovat, že odhalit zápletku této knihy se vám jen tak nepodaří!
Nejde o snadné čtení, kniha vyžaduje vaši pozornost. Přesto je však příběh velmi příjemně podaný. Nouze rozhodně není o napětí, zajímavé zvraty ani neočekávané situace. Zkrátka a dobře, Neil Gaiman v této knize opět potvrzuje, že je mistrem svého řemesla. Servíruje čtenáři moc dobrý příběh, který uvařil na bájích a pověstech, okořenil vlastní zápletku a nazdobil skvěle vykreslenými postavami!
Když to shrnu…
Američtí bohové jsou velmi působivým příběhem, který stojí na odvěkém boji mezi novým a starým. Kniha popisuje, jak se ´to staré´ vzbouří, příběh se ale neomezuje jen na to – naopak, je velmi pestrý, jde do hloubky a stále nám připomíná, že nepopisuje žádnou zem za zdí, ale opravdový reálný svět. Ten náš. Myslím, že právě díky tomu ve mně zanechali Američtí bohové tak silnou stopu.
„Ježíš je tady hodně populární. Ale potkal jsem chlápka, který říkal, že ho viděl stopovat u silnice v Afghánistánu a nikdo mu nezastavil. Chápete? Všechno závisí na tom, kde jste.“
Znáte Americké bohy? Osobně, nebo jen z knihy? 😉 Těšíte se na seriál? Jak jste na tom se zfilmovanými knižními příběhy obecně?
Těším se na vaše komentáře,
Péťa
Bibliografická citace: GAIMAN, Neil. Američtí bohové. Vyd. 1. Frenštát pod Radhoštěm: Polaris, 2001. 439 s. ISBN 80-85911-98-1.
Zfilmované knižní příběhy mám docela ráda. Jasně, někdy se nepovedou, někdy jsou naopak lepší než knížka, to záleží. Třeba seriálovou verzi Cizinky od Diany Gabaldon úplně žeru. 😀
Tohohle autora doporučují všude, kam se podívám, snad se k němu jednou dostanu. 🙂