Seznamte se: Tolkien artist #1 Alan Lee

V dnešním článku se s vámi podělím o kouzelné výtvory jednoho z řad mých oblíbených umělců. Tentokrát se jedná o britského knižního ilustrátora a Oscarem oceněného návrháře filmových dekorací, jehož výtvory provází některé z výtisků děl profesora J. R. R. Tolkiena a dotváří filmy režiséra Petera Jacksona. Je to

Alan Lee.

Narodil se 20. srpna 1947 v anglickém Middlesexu. Pro výtvarné umění byl nadšený už od dětství, kdy obdivoval ilustrace legend, mýtů a také pohádek. Záhy se projevil jeho talent, a proto se není čemu divit, že se rozhodl studovat grafický design na umělecké škole. Jeho almou mater se stala Ealing School of Art, kde mimo jiné studovali hudbu zpěvák Queen Freddie Mercury či kytarista The Who Pete Townshend.
Po absolvování se nějaký čas živil jako zahradní architekt, postupem času se však vrátil ke grafickým zpracováním knih. Osudnou se mu stala nabídka, kterou obdržel v roce 1992 – šlo o ilustrace k jubilejnímu vydání Pána prstenů, které nakonec vyšlo ke stému výročí narození J.R.R. Tolkiena. Nakladatelé i fanoušci byli s jeho prací spokojeni a Alanovi ilustrace tak dnes zdobí i Húrinovi děti, Silmarilion a také jedno z vydání Hobita.
alan-lee.narod.ru

„Pokládám za nesmírnou výsadu, že mi bylo dovoleno ilustrovat Pána prstenů, knihu, která má na první čtení hluboký účinek, a která pravděpodobně na následujících pětadvacet let ovlivnila vývoj mé životní dráhy.“ – Alan Lee

A co že se to v jeho životní dráze změnilo? Počátkem 90. let se Alan Lee začal věnovat také filmům. Staral se o jejich výtvarnou koncepci, navrhoval kulisy, rekvizity a kostýmy a byl v tom velmi dobrý. Není se proto čemu divit, že se v roce 2000 stal pevnou součástí týmu Petera Jacksona, se kterým spolupracoval na filmové trilogii Pán prstenů. Byl přítomen i u vytváření nového Hobita a je spojen i s filmy Letopisy Narnie, King Kong, Erik Viking či Merlin.

Nicméně nejvíce vyzdvižena je právě jeho práce na filmovém snímku Pán prstenů: Návrat krále. Alan Lee si totiž odnesl jednoho z oněch legendárních jedenácti Oscarů, které film tehdy získal. Šlo o ocenění za nejlepší uměleckou dekoraci. Během svého života však Alan Lee dostal ještě mnoho jiných cen- zmínila bych především titul nejlepšího ilustrátora fantasy světa, který obdržel v roce 1998.

alan-lee.narod.ru

Alan Lee, který dnes žije se svojí ženou a dvěma dětmi v anglickém Devonu, pracuje hlavně s akvarelovými barvami, skici pak vytváří uhlem. Některá svá díla ještě digitálně upravuje ve Photoshopu, se kterým se naučil pracovat právě během své práce na filmové trilogii. Zajímavostí je, že se v těchto filmech dokonce mihl i jako herec – hned v úvodu prvního filmu je jedním z devíti králů, budoucích Nazgulů. Ve Dvou věžích pak ztvárnil jednoho z vojáků, kteří odjíždí spolu s Eomerem z Rohanu.

V souvislosti s těmito filmy vznikla i kniha Pán prstenů: Skicář. V češtině sice nevyšla, nicméně abyste ji ocenili, nemusíte nutně ovládat anglický jazyk. Jedná se totiž o sbírku různých konceptů a skic, které Alan Lee vytvořil během vytváření filmů.

Alan Lee
alan-lee.narod.ru

„Když jsem ilustroval Pána prstenů, šlo mi hlavně o to, abych vytvořil vizuální doprovod k příběhu, a přitom nepřehlušil obrazy, jež autor pečlivě buduje v mysli čtenáře.“ – Alan Lee

Výše zmíněný názor je, alespoň podle mého, v Alanových ilustracích opravdu patrný. Proto asi příliš nemusím jeho portréty – jsou dobré, ale ne dost. Připadají mi málo výrazné. Naopak mi však naprosto učarovalo, jak Alan Lee pojal Tolkienovu Středozemi. Jeho ztvárnění krajin, stromů a hlavně staveb, zcela odpovídá mým představám. Je to jako snít s otevřenými očima.

Co se týče portrétů, či postav celkově, tak dávám přednost těm od dalšího z mých oblíbených Tolkienových ilustrátorů, který se jmenuje John Howe. O tom vám ale povím zase příště. Teď ještě, na závěr, přikládám jediný figurální obraz Alana Leeho, který mám opravdu ráda – Aragorn a Eowyn (a šmírák Gimli v pozadí ;-)).

Alan Lee
alan-lee.narod.ru

Už jste někdy slyšeli jméno Alan Lee? Jak se vám jeho ilustrace líbí? A jsou pro vás ilustrace celkově důležité, nebo si jich příliš nevšímáte?

Už se moc těším na vaše příspěvky,

Péťa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *