Dnes jsem si připravila první ze série článků, které vás provedou webovými stránkami Národní knihovny ČR. Na www.NKP.cz je toho totiž k dostání opravdu mnoho. Jednou z těch nejzajímavějších věcí je podle mého názoru projekt Kramerius, který je pojmenovaný po významné české rodině nakladatelů a spisovatelů z 18. století.
Kramerius obsahuje několik tisíc digitalizovaných knih a periodik!
Co je to vlastně Kramerius?
Pod tímto jménem se skrývá digitální knihovna obsahující celou řadu dokumentů, které by čtenářům jinak nemohly být přístupné. Jde hlavně o staré či poškozené tisky, které se do rukou běžného uživatele knihovny prostě nedostanou. Jsou totiž vzácné a jakákoliv manipulace s nimi by mohla ještě víc ohrozit jejich stav.
Digitalizace se týká hlavně tzv. bohemikálních dokumentů, což jsou díla, která se nějak dotýkají naší vlasti. Buď jsou psaná česky, mají českého autora nebo byla vydána na našem území. Může ale jít i o knihu, která se jen zabývá něčím, co je s Českem spojené (umělecké dílo, oblast, významná historická osobnost nebo událost).
Projekt navazuje na několikaletou tradici. Knihovny v České republice se snaží digitalizovat už celé roky – např. u novin je to opravdu potřeba, protože papír, na který se tisknou, není kvalitní a vydrží opravdu málo. V minulosti se používaly různé techniky, mezi které patří třeba mikrofilmy a mikrofiše. Dnes se používá hybridní snímání, což je kombinace mikrografických médií, které mají za úkol dokumenty uchovat, a digitálních médií, které je posléze zpřístupňují.
Jednoduše řečeno: kniha se položí pod skener a vytvoří se její kopie. Ta se pak fyzicky i elektronicky uloží a zpřístupní se tak pro každého zájemce, aniž by původnímu dokumentu hrozilo nějaké nebezpečí.
Jak se do této digitální knihovny dostanete?
Snadno. Ve většině případů vám stačí jen několikrát kliknout z pohodlí domova. Dokumenty, které nejsou chráněné autorským zákonem, mají totiž k dispozici úplně všichni! Ty, které pod tento zákon spadají, jsou pak dostupné z počítačů v Národní knihovně.
Poté, co si na www.NKP.cz vyberete možnost Digitální knihovna, otevře se vám výběr několika archivů. Zvolte si Kramerius verze 4. Odkaz vás zanese na stránky, na kterých už běží verze 5 – ta je kompatibilní jak s číslem 3, tak i s číslem 4. Vždy tak najdete to, co vás zrovna zajímá.
Tip: Nahlédnout můžete i do projektu Manuscriptorium, což je evropská digitální knihovna zaměřená hlavně na historické fondy. Jsou tam k vidění staré veduty (mapy), rukopisy nebo jedny z prvních vytištěných knih. Funguje ale pouze v angličtině.
Jakmile si vyberete, ve kterém systému chcete pracovat, zobrazí se vám vyhledávací pole. Tam napíšete to, co potřebujete. Já jsem zkusila zadat slovo ‚čokoláda‘. V menu po levé straně obrazovky můžete omezit vyhledávání pouze na veřejně dostupné dokumenty. Posléze vám vyjede seznam všech relevantních odkazů, přesně tak, jak jste zvyklí z elektronických katalogů knihoven. Jeden z nich si zvolíte. A je to!
Tip: Pokud vám dokument zobrazit nejde, tak je buďto chráněný autorským zákonem, nebo váš prohlížeč nepodporuje formát djvu. V Chromu stačí jen přidat rozšíření, které je dostupné zdarma.
Pro větší přehlednost jsem připravila toto video:
Teda to vypadá velice zajímavě, vůbec jsem to neznala a to jsem knihomol!
blog Days of Daysy
Pamatuji si, že od té doby co jsem se naučila číst jsem byla v knihovně pečená vařená.
Za mě vedly dvojčata Pat a Izabela,Stopy hrůzy,Řada nešťastných příhod, Anička a její opička Sisi a spoustu dalších 🙂 Je fajn si takhle zavzpomínat 🙂
No a Harry je srdcovka ♥
Samozřejmě, jako studentka bohemistiky jsem v něm měla zanořenou hlavu po dobu jednoho semestru, když jsme probírali literaturu 19. století. A tuším, že když budeme brát Starší českou literaturu, budu na něm závislá opět 🙂
Jako projekt je to skvělé, hlavně co se týká periodik, které se jinde sehnat nedají, ale myslím, že to ocení především studenti příbuzných oborů 🙂