Vánoce se kvapem blíží a mnozí z nás už si jistě lámou hlavu nad tím, jaký dárek by měli letos nadělit svým blízkým pod stromeček. Odpověď je jasná – knihu. Ne každý člověk je ale zarytým knihomolem, což je také důvod, proč jsem vytvořila tenhle článek. Najdete v něm totiž 5 tipů na knihy, o kterých si myslím, že nadchnou i „nečtenáře“.
Biografie a životopisy
Tato kategorie knih je opravdu vděčná, protože takřka každý má nějaký svůj vzor, milovaného herce, spisovatele, zpěváka nebo sportovce. Dokonce i dospívající lidé si nachází oblíbence z řad YouTube tvůrců či blogerů. Lze tak snadno potěšit i mladší sourozence, kteří se knihám jinak spíše vyhýbají.
Inspirací vám může být moje recenze knihy Karamelová džungle od Terezy Salte, podobných publikací je ale opravdu mnoho. Knihy vydal třeba i youtuber Kovy, svého životopisu se dočkal nedávno zesnulý fotbalista Maradona, geniální Elon Musk či sympatická Michelle Obama. Sáhnout můžete i po knihách, které mapují život Karla Gotta, Boženy Němcové, Milady Horákové…
Kuchařky
Darovat kuchařku se může zdát poměrně fádní – obzvlášť když v současnosti stačí třikrát kliknout a rázem máme na obrazovce svého telefonu skvělý recept. Současný trh však nabízí tak velké množství různě zaměřených kuchařských knih, že i takový dárek může obdarovaného opravdu potěšit. V tomto případě se navíc můžete blýsknout a ukázat, kolik toho o něm víte (je totiž nasnadě, že kuchařka pro vegany asi žádného milovníka grilovaného masa nenadchne).
Těch možností je opravdu hodně. Existují kuchařky zaměřující se na pečení dortů, jiné se zase věnují tradičním českým jídlům, zelenině, studené kuchyni, grilování nebo stravě vhodné pro děti. Můžeme mezi ně navíc zařadit i publikace z kategorie zdraví a životního stylu. Ty se věnují jídlu zase z trochu jiného hlediska, které může být pro mnohé velmi zajímavé.
Cestopisy
Milovníci cestování mají v posledních měsících značně ztíženou situaci. Vyrazit do světa za dobrodružstvím už není tak snadné a bezpečné, lze jim ale zlepšit náladu alespoň tištěným cestopisem. Tento dárek jim může pomoci s odreagováním, přenést je známá místa, nebo je naopak inspirovat k dalším cestám.
Můžete vybrat tradičnější turistické průvodce, které jsou zaměřené na konkrétní lokalitu, ale i odlehčenější formu cestopisu, která stojí spíše na zážitcích cestovatele a jeho humoru. Existují i cestovatelské knihy od známých osobností, třeba DobroDruhům od Terezy Ramby nebo Mezi světy od Lucie Výborné. A pochopitelně jsou tu i příběhy, ve kterých je cestování spíše způsobem, jak najít sám sebe – tak je tomu i u knihy Divočina od Cheryl Strayed.
Hobby a koníčky
Krásný dárek může být i kniha, která vašemu blízkému pomůže zlepšit se v něčem, co má rád. Možných témat je v tomto případě opravdu mnoho, může to být sport, pletení, ekologie, pěstování rostlin nebo třeba i chovatelství. Do této kategorie navíc řadím i různé odpočinkové aktivity, jako jsou antistresové omalovánky (existují i s tématikou oblíbených knih), křížovky a karetní či stolní hry.
Management a podnikání
Pokud máte v rodině či mezi známými někoho, kdo se snaží nastartovat kariéru v tomto odvětví, jistě ho můžete potěšit zajímavou knihou. Na trhnu jich je mnoho, některé se věnují praktickým záležitostem, mnoho jich ale slouží i jako inspirace a ukázka toho, jak skvělých věcí lze dosáhnout.
Velký úspěch si získala kniha Jak na sítě od Michelle Losekoot a Elišky Vyhnánkové, pozitivní ohlasy jsou i na publikaci Jana Mühlfeita Pozitivní leader. Inspirovat se pak můžete třeba úspěchy Netflixu (kniha Pravidlo žádných pravidel) a Amazonu (kniha Globální samoobsluha).
Máte v rodině nějakého „nečtenáře“? Myslíte si, že by mu správně zvolený knižní dárek mohl udělat radost?
Těším se na vaše komentáře,
Péťa
Hezky napsáno, Péti. 🙂 Máš tu spoustu skvělých tipů. Jinak si myslím, že nečtenáře by ještě mohly zaujmout komiksy / komiksové knihy. V poslední době je jich čím dál víc a bývají i povedené.
To je pravda. Jen si myslím, že tady už to chce, aby měl daný člověk zájem třeba aspoň o akční filmy. Konec konců, komiksy jsou hlavně o akci.
Omaľovánky a rôzne kreatívne ladené knihy sú za mňa top. Na Vianoce som už zohnala ako darčeky omaľovánky aj krížovky a verím, že urobia veľkú radosť 🙂
Já dostávám knihy od malička, Vánoce bez knihy si už neumím představit! 😀 Naštěstí knihy dávám i všem kolem, v rodině nějakého zapřísáhlého nečtenáře nemáme.
Zaujal mě ten Tolkienův životopis, sice máme doma od Tolkiena téměř všechno, ale životopis ne. Můžu se zeptat na tenhle konkrétní, z jakého je nakladatelství?
Jmenuje se přímo J. R. R. Tolkien: Životopis a napsal ho Humphrey Carpenter. Já mám vydání z roku 93, to je z Mladé fronty, ale teď vyšel nově v roce 2017 u Arga. Je to moc příjemná kniha, určitě ji doporučuji.
Souhlasím, že různé biografie, omalovánky, ale třeba také diáře s knižní tématikou mohou být moc hezký dárek. 🙂 Moje mamka má třeba strašně ráda Agathu Christie, případně Davida Sucheta 🙂
Skvělé tipy! V mém okolí se s úspěchem setkávají různé také různé cvičebnice kreativity a knížky osobního rozvoje 🙂