Většina čtenářů nesnáší, když jim někdo řekne: „Já bych tak rád četl, ale vůbec na to nemám čas.“ Je to klišé, na které odpovídá další klišé, totiž že všichni máme stejné množství času, jen ho vědomě trávíme různými způsoby. Až na jednu výjimku! Tu tvoří rodiče malých dětí, jejichž čas získá ze dne na den úplně nový rozměr. Knihy se náhle ocitnou na samém konci dlouhého seznamu, kterému vévodí naprosto nedostatkový spánek.
Sama jsem si prošla tím nikdy nekončícím kolotočem, ze kterého se mi namáhavě unikalo. Cestu zpátky ke knihám jsem si hledala těžko a trochu překvapivě jsem na toto téma nenašla ani žádné zajímavé články, které by mi trochu pomohly najít správný směr. A tak jsem se to rozhodla napravit.
Dejte šanci audioknihám
Jako bezdětná jsem nad audioknihami dlouho odhrnovala nos, s miminkem na krku jsem se ale rozhodla, že to alespoň zkusím. A ukázalo se, že to byl skvělý tah. Knihy lze totiž poslouchat pasivně, stejně jako hudbu a podcasty. Můžete tak vlastně číst i během rutinních činností, jako je vaření a uklízení. Já osobně jsem si ale audioknihy nejvíc užívala při procházkách s kočárkem. Vnímala jsem, že to je čas jen pro mě, takže jsem ho chtěla trávit alespoň trochu smysluplně.
Co se týče množství namluvených knih, nemusíte mít žádné obavy. Jejich nabídka se stále rozšiřuje a výběr je hodně zajímavý napříč různými žánry. Audioknihy si můžete koupit skoro v každém on-line knihkupectví, existují však i dvě specializovaná, která mimo jiné nabízí i aplikaci s přehrávačem. Jedná se o Audiolibrix, který využívám i já, a dále o Audiotéku.
Neohrnujte nos nad odpočinkovou literaturou
Rodičovství je namáhavé nejen po fyzické, ale i po psychické stránce. Je tedy pravděpodobné, že u knih, nad kterými byste se dřív ani nepozastavili, nyní dokážete skvěle vypnout. Odpočinkové knihy vám mohou vnést do života víc humoru, radosti, vzrušení, magie, ale třeba i erotiky. Není to žádná ostuda! Stejně tak je v pořádku si přiznat, že s příchodem dítěte ve vaší knihovničce už některá témata své místo nemají – v mém případě to jsou knihy týkající se holokaustu a domácího násilí.
Vyzkoušejte povídky a básně
Řada maminek nechce otevírat knihu s vidinou toho, že za patnáct minut ji bude muset zase odložit. A kdo by se jim divil, vždyť během tak krátké chvilky se člověk do příběhu sotva začte! Nemusí to tak ale být, pokud raději sáhnete po sbírce povídek či básní. Tyto útvary vám poskytnou během krátkého časového úseku skvělý zážitek z knihy a mnohdy i hodně podnětů k přemýšlení.
Čtěte při kojení
Kojení je z počátku trochu traumatická zkušenost (někdy i trochu víc), jakmile si ale najdete s miminkem svůj rytmus, získáte i čas, který můžete věnovat čtení. Nevýhoda je, že máte k dispozici většinou jen jednu ruku, knihu si ale můžete opřít třeba o kojící polštář. Ještě jednodušší variantou je čtení z elektronické čtečky knih, která je lehoučká a skladná.
Vyměňte telefon za knihu
Kolik času denně strávíte brouzdáním po internetu, sjížděním sociálních sítí a hraním her? Nejspíš víc, než by se vám líbilo. Pointa je pravděpodobně v tom, že telefon máte stále po ruce. Berete si ho s sebou do koupelny, na procházku i do ložnice. Pokud jej tedy nahradíte knihou, jistě brzy uvidíte, že šance na čtení se začnou objevovat jako houby po dešti. A pak už jich stačí jen využít.
Nevyčítejte si, když to nejde!
Na závěr pro vás mám ještě jednu malou radu – pokud budete i nadále každý večer usínat u Netflixu a kniha zůstane zapomenutá na nočním stolku, nic si nevyčítejte. Myslete na to, že děti jsou malé jen jednou. Za několik let vás už nebudou potřebovat, ocitnete se na druhé koleji a konečně získáte i trochu toho času na čtení. Třeba když budete do půl třetí do rána čekat, až se potomek uráčí vrátit z nějaké pařby 😉