V dnešním článku se s vámi podělím o kouzelné výtvory jednoho z řad mých oblíbených umělců. Tentokrát se jedná o britského knižního ilustrátora a Oscarem oceněného návrháře filmových dekorací, jehož výtvory provází některé z výtisků děl profesora J. R. R. Tolkiena a dotváří filmy režiséra Petera Jacksona. Je to
Alan Lee.
„Pokládám za nesmírnou výsadu, že mi bylo dovoleno ilustrovat Pána prstenů, knihu, která má na první čtení hluboký účinek, a která pravděpodobně na následujících pětadvacet let ovlivnila vývoj mé životní dráhy.“ – Alan Lee
A co že se to v jeho životní dráze změnilo? Počátkem 90. let se Alan Lee začal věnovat také filmům. Staral se o jejich výtvarnou koncepci, navrhoval kulisy, rekvizity a kostýmy a byl v tom velmi dobrý. Není se proto čemu divit, že se v roce 2000 stal pevnou součástí týmu Petera Jacksona, se kterým spolupracoval na filmové trilogii Pán prstenů. Byl přítomen i u vytváření nového Hobita a je spojen i s filmy Letopisy Narnie, King Kong, Erik Viking či Merlin.
Nicméně nejvíce vyzdvižena je právě jeho práce na filmovém snímku Pán prstenů: Návrat krále. Alan Lee si totiž odnesl jednoho z oněch legendárních jedenácti Oscarů, které film tehdy získal. Šlo o ocenění za nejlepší uměleckou dekoraci. Během svého života však Alan Lee dostal ještě mnoho jiných cen- zmínila bych především titul nejlepšího ilustrátora fantasy světa, který obdržel v roce 1998.
Alan Lee, který dnes žije se svojí ženou a dvěma dětmi v anglickém Devonu, pracuje hlavně s akvarelovými barvami, skici pak vytváří uhlem. Některá svá díla ještě digitálně upravuje ve Photoshopu, se kterým se naučil pracovat právě během své práce na filmové trilogii. Zajímavostí je, že se v těchto filmech dokonce mihl i jako herec – hned v úvodu prvního filmu je jedním z devíti králů, budoucích Nazgulů. Ve Dvou věžích pak ztvárnil jednoho z vojáků, kteří odjíždí spolu s Eomerem z Rohanu.
V souvislosti s těmito filmy vznikla i kniha Pán prstenů: Skicář. V češtině sice nevyšla, nicméně abyste ji ocenili, nemusíte nutně ovládat anglický jazyk. Jedná se totiž o sbírku různých konceptů a skic, které Alan Lee vytvořil během vytváření filmů.
„Když jsem ilustroval Pána prstenů, šlo mi hlavně o to, abych vytvořil vizuální doprovod k příběhu, a přitom nepřehlušil obrazy, jež autor pečlivě buduje v mysli čtenáře.“ – Alan Lee
Výše zmíněný názor je, alespoň podle mého, v Alanových ilustracích opravdu patrný. Proto asi příliš nemusím jeho portréty – jsou dobré, ale ne dost. Připadají mi málo výrazné. Naopak mi však naprosto učarovalo, jak Alan Lee pojal Tolkienovu Středozemi. Jeho ztvárnění krajin, stromů a hlavně staveb, zcela odpovídá mým představám. Je to jako snít s otevřenými očima.
Co se týče portrétů, či postav celkově, tak dávám přednost těm od dalšího z mých oblíbených Tolkienových ilustrátorů, který se jmenuje John Howe. O tom vám ale povím zase příště. Teď ještě, na závěr, přikládám jediný figurální obraz Alana Leeho, který mám opravdu ráda – Aragorn a Eowyn (a šmírák Gimli v pozadí ;-)).