Před nějakým časem jsem propadla kouzlu knižně zaměřených profilů na Instagramu. Čím déle jsem ale mezi jednotlivými bookstagramy brouzdala, tím více věcí mi na nich začalo vadit. Původně jsem chtěla napsat právě o tom, co mě rozčiluje, nakonec jsem se ale rozhodla obrátit svoji averzi v něco dobrého. A tak vznikl tento článek.
Přináším vám v něm několik tipů, které vám mohou pomoci zviditelnit váš vlastní IG profil. V závěru navíc najdete takovou malou třešničku na dortu – osm tipů na skvělé bookstagramy, které podle mého názor stojí za to sledovat.
Kvalitně a pravidelně
Přesně tak by se dalo shrnout základní pravidlo týkající se úspěšných IG profilů – a teď nemluvím jen o těch knižních. Pokud totiž nejste slavná osobnost, musíte se pokusit prosadit pomocí oku lahodících, a pokud možno originálních fotografií, které lidem sdělí něco konkrétního. Na rozmazané a nekvalitní snímky prostě nikoho nenalákáte!
3 tipy, jak na kvalitní fotku:
- nejdůležitější je dobré světlo (ideálně denní)
- přemýšlejte nad kompozicí (tedy nad rozmístěním věcí na fotografii)
- zvolte vhodné doplňky a prostředí (hrnek s čajem bude na pozadí vypadat lépe, než neumyté nádobí)
Druhým pravidlem úspěchu je pravidelné přispívání. Ano, vím, že to není snadné. A ne, opravdu nemusíte nahrávat fotku každý druhý den, přesně v 18:00. Přispívejte tehdy, když se něco děje! Dočetli jste knihu? Koupili jste si novou? Brouzdáte knihkupectvím? Zaujala vás nějaká knižní novinka? Narazili jste při čtení na zajímavý citát? Čtete si v kavárně/parku/škole/autobusu? Chcete se podělit o nějaký tip, nebo vás naopak něco zajímá? To všechno jsou vhodné příležitosti pro příspěvek na Instagram. Pokud knihami žijete, jistě vás potkají alespoň dvakrát týdně.
Správný hashtag zvládne hotové divy!
Pokud se budete nějaký čas pohybovat ve světě knižních IG, jistě si všimnete i existence speciálních hashtagů. Sáhnete-li po těch správných, můžete na svůj profil prakticky bez námahy přivést mnoho nových čtenářů. Pamatujte však, že ideálních počet hashtagů u jednoho příspěvku je zhruba 7!
Které hashtagy zvolit? Instagram si těžko představíte bez těch neznámějších, jako je třeba anglické #bookstagram či #currentlyreading, protože se však pohybujeme v českém prostředí, neuškodí poohlédnout se i po nějakých „našich“. Jedním z nejoblíbenějších jsou bezpochyby Martinusácký #vicecasunacteni a #ukazcoctes od Albatrosu.
Instagram číhá všude
Krásných bookstagramů je opravdu hodně, tak si udělejte čas a čaj, hoďte nohy na stůl a nechte se inspirovat některým z nich. I já to tak dělám a věřím, že nejsem jediná. Svět je totiž plný knih – některé za to stojí, jiné ne, ale všechny si zaslouží mít svojí fotku na Instagramu. Víte, kolik je tam selfíček? Kéž by tam bylo alespoň z poloviny tolik knih.
Tohle je mých 8 oblíbených uživatelů, kteří bezpochyby rozzáří nadcházející podzimní dny i vám. Zkuste se k nim mrknout a nevynechte ani bonusový tip!
- Lucie Zelinková aka @luciezel knihami doslova žije. A jde to vidět, protože její příspěvky mají vždy co říct.
- Mirka Jaroševská aka @holkazmoravy je pančelka, která představuje knihy s noblesou, vtipem a s nářečím.
- @readingwithlucy, to jsou krásné fotky, krásné knihy a hooodně kávy.
- Mischelle aka @Ipreferabook je doslova knižní modelka. Která kniha jí bude slušet příště?
- @carovsednychdni je Instagram plný inspirace. Nevím, jestli z něj budou nadšení i ostatní, já tam ale vždy najdu skvělé tipy na čtení.
- @knihomolismus kašle na to, co je zrovna in, proto se tu dá najít spousta tipů na starší knihy.
- Tereza Zelenková aka @zaprasenaknihovna má vždy zajímavé tipy na YA fantasy čtení.
- Jana Šlinská aka @_dzejny, to je Instagram plný těch nejlepších knih, květin a kávy.
+ bonusový tip, který představuje kanál @subwaybookreview. Je to opravdu zajímavý projekt. Ve zkratce jde o to, že fotograf zastavuje lidi v metru a ptá se jich, co čtou za knihy. Brali byste něco podobného i v Praze?
Musím se přiznat, že knížky fotím fakt ráda. Jsou to ty nejfotogeničtější objekty, spolu s hrnečky a zvířaty. ^^
Co bych doporučila? Nefotit s bleskem, nefotit příliš šikmo, zaostřovat a pokud možno tam nemít nohy, kus nevzhledné podlahy, roh stolu nebo podobné pozadí. 😀
Jinak zase velmi vydařený článek. ^^
S hrnečky souhlasím, ale zvířata v mém okolí se moc fotit nechtějí 😀 😀 😀
Ahoj, já si myslím, že takové ty úspěšné bookstagramy mají sjednocený feed. A to je podle mě taky hodně důležitý. Jinak super článek. 🙂
https://www.instagram.com/molliinbookworld/
S tím feedem máš asi pravdu. Sama se o to ale snažím úplně marně 😀 😀
V Praze Subwaybookreview supluje Janča z Martinusu s projektem Za knihami 🙂 https://www.facebook.com/ZaKnihami/
Pěkné zamyšlení 🙂
Jinak můj bookstagram zde https://www.instagram.com/melinda.bookaddict/
O tom jsem neslyšela, ale hned se na to podívám ♥ Mám radost, že tu něco takového funguje.
já jsem na bookstagramu teprve chvíli, a teď se snažím o stejný feed. Musím říct , že když jsem tam byla hned na začátku tak jsem popravdě vůbec nevěděla která bije. Teď už bych řekla, že se do toho pomalu dostávám.
https://www.instagram.com/dendi.booklover/