29 A Clockwork Orange Wallpapers

Recenze: Mechanický pomeranč – Anthony Burgess

Hlavní hrdina Alex prožívá bezesporu bouřlivé dospívání. Je vůdcem čtyřčlenného gangu teenagerů, kteří páchají násilí – ne snad kvůli pocitu sounáležitosti a už vůbec ne pro peníze. Jde tady o násilí pro násilí! Není se tedy čemu divit, že se Alex záhy ocitá ve vězení.

Čeká ho tam ale docela jiný trest, než jaký očekával.

mechanický pomeranč, A Clockwork Orange

Podle mě…

Už z prvních stránek knihy je jasné, že nepůjde o nic průměrného! Zároveň si ale myslím, že právě ony první stránky mohou mnoho čtenářů odradit jednou provždy. Jednak kvůli unikátnímu slangu, kterým je příběh vyprávěn, hlavně však kvůli násilí. Toho totiž v Mechanickém pomeranči není zrovna málo. V obou případech se ale vyplatí zatnout trochu zuby. Na jazyk si snadno zvyknete a co se týče toho násilí, brzy zjistíte, že není samoúčelné.

Hlavní hrdina Alex je inteligentní a v životě miluje jen dvě věci – hudbu a násilí. Jeho duše je pokřivená, záhy se však ukazuje, že je jen jakýmsi odrazem totalitní společnosti, ve které žije. Ano, věci, které Alex s přáteli provádí, jsou opravdu hrozné, v knize jsou však podány, jako něco vedlejšího. Čtenáře sice zneklidňují, po celou dobu ale tuší, že o ně tady vlastně vůbec nejde.

mechanický pomeranč, A Clockwork Orange Tušíte správně, že Mechanický pomeranč nepatří mezi knihy, které dají čtenáři něco zadarmo!

Pokud budete klouzat po povrchu, objevíte jen násilí. Jakmile se ale pustíte trochu hlouběji, dojde vám, že kniha je vlastně o něčem úplně jiném. O svobodě. Ten moment, ve kterém je Alex zbaven možnosti morální volby, je totiž ve své podstatě mnohem děsivější, než všechny vraždy a znásilnění.

Mechanický pomeranč pokládá otázky, na které se jen těžko hledají odpovědi: Co je to svoboda a jaká je její cena? Kde se v lidech bere zlo? A proč se nikdo neptá, kde se v nich bere dobro? Zůstává člověk člověkem, když je mu sebrána možnost volby? Jaké má vláda právo zasahovat do života trestanců? A co svobodných lidí?

Když to shrnu…

Mechanický pomeranč je úžasný příběh, který se díky složitému slohu čte trochu náročněji. Přesto je však velmi strhující a myšlenkově nesmírně bohatý. Rozhodně nejde o knihu, u které byste si odpočinuli, pokud se však do ní pustíte, odnesete si toho hodně! Hodně otázek.

Wallpaper Abyss - Alpha Coders, Mechanický pomeranč
Foto: Wallpaper Abyss – Alpha Coders.

Znáte tuto knihu nebo její filmovou podobu? Co si o ní myslíte? Vadilo vám násilí? Co vám kniha dala?

Moc se těším na vaše odpovědi,

Péťa

Bibliografická citace: BURGESS, Anthony. Mechanický pomeranč. Překlad Ladislav Šenkyřík. Vyd. 3. Praha: Volvox Globator, 2002. 150 s. ISBN 80-7207-466-0.

3 komentáře u „Recenze: Mechanický pomeranč – Anthony Burgess

  1. Přiznám se, že knižní blogy vůbec nečtu, ale tahle recenze je úplně suprová! 🙂 Mechanický pomaeranč jsme nečetla a po Tvých poznámkách jsem teda docela na vážkách…svým způsobem mě láká, tak uvidíme! 🙂
    Jdu juknout na další články, co tu máš, třeba najdu nějakou knihu, kterou jsem četla a uvidím, jestli máme stejný názor! 🙂

    Lifestylebirdie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *