Chcete odpověď na všechny své otázky? Vyzkoušejte službu ‚Ptejte se knihovny‘

Internet je úžasné místo plné zajímavých programů a aplikací, na tom se jistě všichni shodneme. Existuje ale nějaká služba, která by dokázala odpovědět na všechny naše otázky? Pokud si myslíte, že ne, mýlíte se. Je tady totiž informační systém ‚Ptejte se knihovny‘. Znáte ho?

PSK je služba, která stojí a padá na knihovnících a na jejich schopnosti pracovat s knihami, databázemi a s internetem.

Možná vás napadá, že nic takového vlastně ani není potřeba, že hledání informací zvládnete sami za pomoci Googlu. Do jisté míry to tak nepochybně je, PSK vám ale poskytne ověřené informace, na které můžete odkazovat klidně i ve školních pracích. Spolu s odpovědí vám totiž vždy přijde i odkaz na relevantní zdroj, ze kterého pracovník PSK čerpal. To je velká výhoda, kterou na Wikipedii prostě nedostanete.

Tato služba vznikla po vzoru anglo-amerických služeb AskYourLibrarian a QuestionPoint v roce 2002. Již předním existovala dotazovací služba Národní knihovny, ta však pochopitelně nebyla on-line. Dnes se může ptát každý, bez ohledu na to, zda je nebo není registrovaným uživatelem nějaké knihovny. Služba je navíc poskytována naprosto zdarma.

ptejte se knihovny

Jak služba PSK vlastně funguje?

Sotva vstoupíte na webové stránky PSK, uvidíte tři pole. Dotaz lze zadat těmito způsoby:

  • podle oboru (víte, čeho se váš dotaz týká a nasměrujete jej přímo za odborníkem)
  • podle regionu (víte, která knihovna vám může nejlépe poradit)
  • přímo (nejste si jistí, jakého oboru se vaše otázka týká; funkce však funguje pouze pokud je nějaký pracovník PSK on-line!)

Jakmile se proklikáte prvotním výběrem, můžete se začít ptát. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je funkční emailová adresa. Na ni vám po zadání vašeho dotazu přijde informace o tom, že byla otázka přijata.  A nebojte, pokud ji třeba pošlete špatné knihovně, dorazí vám do emailové schránky informace o tom, kam byla přeposlána.

příklad dotazu PSK, knihovny

Odpověď obdržíte do dvou pracovních dnů, což je doba, kterou zúčastněné knihovny garantují!

Důležité je pochopit také to, že knihovna vám nemusí nutně odpovědět nějakou konkrétní citací! Často vám přijde jen odkaz na relevantní zdroje. Odpovědi jsou ale vždy profesionální a velmi slušné. Ano, ať už je vaše otázka sebehloupější. Bývalý spolužák např. poslal do knihovnu úryvek z písně, jejíž název si nepamatoval, ale chtěl ho zjistit. Odpověď mu přišla hned druhý den.

Jste zvědaví, na co jsem se v minulosti ptala já? Někdy to byly otázky týkající se mého studia, většinou mě ale zajímaly různé absurdní informace, na které jsem hledala odpovědi spíš ze zajímavosti. Šlo např. o tyto otázky:

  • menstruují velryby?
  • vidí želvy barevně?
  • může být v ČR v současnosti někdo pasován na rytíře? A jinde ve světě?

Pokud i vy máte nějakou všetečnou otázku, nemusíte se bát ji odborníkům položit. Ba naopak, každoročně se totiž vyhlašuje soutěž o nejzajímavější dotaz. Kdo ví, třeba se do TOP 10 příště dostane i vaše otázka.

ptejte se knihovny

Zaujala vás tato služba? Plánujete ji využít? Na jaké otázky se chcete vaší knihovny zeptat?

Těším se na vaše odpovědi,

Péťa

1 komentář u „Chcete odpověď na všechny své otázky? Vyzkoušejte službu ‚Ptejte se knihovny‘

  1. Wow, to je super! 😀 Více méně je to super v tom, že člověk jen zadá dotaz a už jen čeká na odpověď a nemusí probrouzdat několik webových stránek! 🙂 Zajímalo by mě, jestli jsou schopné zodpovědět i hodně vědecké dotazy, které např. hledám už pátý den pro svoji disertačku! 😀

    Lifestylebirdie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *