Téměř každý milovník knih navštěvuje nějakou knihovnu. Z čistě praktických důvodů je to téměř nezbytné, vždyť kdo by si mohl dovolit stálý přísun nových publikací a nezbankrotovat? Všichni se jistě shodneme, že knihomolství je velmi nákladný koníček. Knihy navíc potřebují i prostor, kterým ne každý disponuje. Shrnuto a podtrženo, knihovny jsou něčím naprosto nezbytným.
V našich končinách platí docela příjemný trend – totiž že do knihovny to není odnikud daleko.
Knihovna do každé obce!
Důvodem, proč Česká republika patří mezi země s největším počtem knihoven na světě, je první knihovní zákon z roku 1919. Ten totiž nakazoval, aby byla v každé obci zřízena knihovna, což je trend, který dodnes funguje. Nevěříte? Já sama to můžu potvrdit!
Narodila jsem se v malé vesničce, která nemá ani 300 obyvatel. Přesto má však vlastní knihovnu. Jde o jednu místnost v budově obecního úřadu. Otevřeno je každou středu od čtyř hodin odpoledne do osmi hodin večer a čtenář má na výběr asi z 3 000 knih (odhadem). Nejsou to přitom jen staré detektivky a románky z červené knihovny.
Naše malinká knihovna totiž spadá pod jinou, větší knihovnu, která zajišťuje, aby se fond stále obměňoval. Má totiž k dispozici knihy, které jsou určené právě pro kooperaci s menšími knihovnami. Ty si pak publikace v různě dlouhých intervalech vyměňují mezi sebou.
Světová rarita
V roce 2016 zadala nadace manželů Gatesových (Bill and Melinda Gates Foundation) výzkum, který se týkal právě knihoven. Tehdy vyšlo najevo, že v České republice připadá jedna knihovna na necelých 2 000 obyvatel. Jen pro srovnání, v USA je to třeba jedna knihovna na 20 000 lidí!
Na druhou stranu je ale nutné dodat, že počet knihoven soustavně klesá. Čtenářské komunitě se od vlády dlouhodobě nedostává moc velké podpory, to ale není pro nikoho žádné překvapení. Kultura je totiž vždy tím posledním místem, na které finance putují.
I tak se ale Česká republika může pochlubit něčím skvělým, totiž novými budovami, které jsou speciálně určené přímo pro knihovny. Jednou takovou je třeba Národní technická knihovna v Praze, novou budovou se ale může pochlubit i univerzitní knihovna ZČU v Plzni. Krásná je i městská knihovna v Děčíně.
Jojo, českému knihomolovi se dobře žije! 🙂 Byly doby, kdy bych se bez knihovny neobešla. Teď se snažím knížky kupovat, takže se mi pomalu rozrůstá knihovna.
On se mi sem nenačetl komentář, grr vrr.
Jen jsem psala, že do knihovny chodím. Do Slaného a Kladna, nejčastěji pro audioknihy nebo knížky do školy. Nebo pro něco odborného nebo populárně naučného. 🙂
No, sláva za 430/1919. 🙂 Vlastně jsme jeden z mála národů, který má knihovnictví zaznamenáno v legislativně. Třeba co vím, tak Německo nic takového nemá. A my máme rovnou tři. ^^
Já jsem tak nějak na jednu stranu na naše knihovny pyšná. Má to svoje mouchy, ale tím, že jsou knihovny vlastně všude, má člověk dost věcí ulehčených 😉